MATEŘSKÁŠKOLA

CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0013573

Zahájení: září 2019

Ukončení :srpen 2021

Aktivity v rámci projektu :

• Zapojení odborníka z praxe do vzdělávání v MŠ
  • Využití ICT ve vzdělávání v MŠ
  • Odborně zaměřená tematická setkávání a spolupráce s rodiči  dětí v MŠ
  • Školní speciální pedagog - personální podpora MŠ

Šablony

KAMPAŇ PĚŠKY DO ŠKOLY – DĚTI POTŘEBUJÍ ZÁŽITKY!

Zapojení školy od října 2019

Cesta do školky může být dobrodružství, společný zážitek a příležitost k tomu, aby se děti naučily bezpečně pohybovat po ulicích a pečovat o své okolí i životní prostředí. Nepromarněte tyto vzácné momenty a choďte s dětmi do školy pěšky!

Organizace Pražské matky vyzývá školy, aby se zapojily do kampaně Pěšky do školy. Kampaň si klade za cíl nabídnout dětem i rodičům zážitek ze společné cesty i proměněného prostoru před školou bez aut a zvýšit tak počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. „Rodiče dnes stále někam spěchají, a tak děti všude vozí autem. Dětem přitom prospívá pomalejší tempo a hlavně možnost s rodiči sdílet každodenní radosti i starosti. Čas, který dětem věnujeme, když je doprovázíme do školy, tak prospěje především vzájemným vztahům v rodině. Pokud budeme chodit s dětmi pěšky, můžeme ale také zlepšit veřejný prostor a životní prostředí měst a v neposlední řadě i své fyzické zdraví,“ říká Blanka Klimešová z organizace Pražské matky.

Přibližně čtvrtina pražských dětí se běžně dopravuje do školy autem. Před školami vznikají zácpy, auta popojíždí, parkují, kde se dá, couvají. Nejnebezpečnější dopravní situace tak na děti často číhají přímo před školou. Ze všech stran přitom slyšíme, že dětem chybí přirozený pohyb, že tráví málo času venku a moc času před obrazovkami počítače. Každé čtvrté školní dítě bojuje s nadváhou a každé osmé s obezitou. Dětem chybí sociální kontakty a neorganizovaný volný čas na hraní. Každodenní cesta do školy je příležitostí k pravidelnému pohybu, k poznávání okolí, ve kterém děti žijí a ke kterému si tak mohou vybudovat vztah. Pěší cesta do školy formuje zdravé dopravní návyky a vede k přirozenému osvojení zásad bezpečného pohybu po ulicích.

Pět důvodů, proč chodit pěšky do školy

Chůze je zdravá
Chůze je nejpřirozenější pohyb, denně bychom měli ujít alespoň 7 000 kroků, děti by se měly aktivně pohybovat minimálně 60 minut denně. Děti, které chodí do školy pěšky, se lépe soustředí na učení.

Chůze je bezpečná
Každé auto před školou představuje riziko pro děti, které se zde pohybují. Řidiči se před školami často chovají nezodpovědně, parkují na přechodech, děti přes zaparkovaná a couvající auta nevidí a samy mezi nimi nejsou vidět.

Chůze je ekologická
Znečištění ovzduší prachovými částicemi pochází v Praze z 90 % z automobilové dopravy. V důsledku znečištění ovzduší v Praze každoročně předčasně zemře přibližně 500 lidí, každému z nás se zkrátí život v průměru o 9 měsíců.

Chůze je společenská záležitost
Během cesty do školy mohou děti trávit čas se svými rodiči nebo navazovat a utužovat přátelství se spolužáky. Poznávají své okolí a získávají pozitivní vztah k lokalitě, kde žijí.

Chůze je nejlepší dopravní výchova
Prostřednictvím vlastní opakované zkušenosti pod dozorem rodičů se děti nejlépe naučí, jak se bezpečně pohybovat po ulicích města, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Žádné dopravní hřiště děti nepřipraví na reálný provoz.

Více info zde :https://www.prazskematky.cz/projekty/pesky-do-skoly/

EU